OKOUN ŘÍČNÍ

Okoun říční je považován, hlavně v rybnících zaměřených na chov či sportovní lov ryb ušlechtilých, za málo hodnotnou, plevelnou rybu. Okouna řadíme do čeledi okounovitých ryb, patřících řádu ryb ostnoploutvých (Acanthopterygii) a podtřídě ryb kostnatých (Teleostei) a mezi naše ryby okounovité patří candát, ježdík a drsek. Společnými řádu ostnoploutvých ryb jsou kupředu posunutá řitní ploutev a břišní ploutve posunuté pod prsní ploutve. Nápadným znakem jsou dvě hřbetní ploutve, přičemž tvrdé paprsky v prvé hřbetní ploutvi daly celé čeledi jméno ostnoploutvých. Původem jsou okounovité ryby velmi starým zástupcem ryb a  jejich pozůstatky jsou nacházeny již v křídových a třetihorních vrstvách. Jsou rozšířeny na severní polokouli a je známo na 90 druhů, hlavně sladkovodních.

Okoun říční má vysoké, ze stran zploštělé tělo. Hlava je zašpičatělá s velkou, silně ozubenou tlamou. Zuby jsou i na radličné a párové kosti. Oči má okoun veliké, do stran velmi pohyblivé. Osobitým znakem první hřbetní ploutve je sytě černá skvrna na jejím konci v blízkosti hřbetu. Dominantními barvami okouna je mosazná žluť, zeleň, hřbet temnější na a bocích 6-10 hnědých nebo hnědočerných příčných pruhů. Břicho bývá bělavé, prsní ploutve jsou nažloutlé, břišní a řitní jsou sytě červené. Odstín vybarvení okounů je velmi variabilní podle místa a hloubky ve které žijí a velkou roli hraje i potrava okounem přijímaná, v zimních měsících okoun výrazně bledne.

Také velikost, jíž okoun při svém pomalém vzrůstu dosahuje, je různá a řídí se místem a jeho výživností. V tekoucích vodách se vyskytují jedinci 10-25 cm velcí vážícími čtvrt až půl kilogramu. V úživné vodě, hlavně chovných rybnících, kde se okoun silně přiživuje s chovnou rybou, dosahuje okoun i více než 50 cm délky a 1 kg a více váhy.

V mládí tvoří okoun početná hejna, staří okouni žijí samotářsky na místě s dostatkem úkrytů či hustých rostlinných porostů a potravu aktivně přijímají i pod ledem, takže není nic vyjímečného chytit při zimním lovu pstruhů i okouna.

Hlavní potravou mladých okounů je všechna drobná vodní zvířena, jako korýšci, červi, larvy vodního hmyzu, u starších pak vodní berušky, brouky, utopený hmyz, a čím je okoun starší, tím se výlučněji stává dravou rybou. V mládí konkuruje v potravě plůdku ušlechtilých ryb, při větším vzrůstu se stává přímým hubitelem mladých kaprovitých rybek, candátků i okounků, v nichž vidí své největší konkurenty v lokalitě.

Podle rychlosti dospívání se okouni vytírají ve třetím až čtvrtém roce života. Rozmnožování okouna probíhá v jarních měsících a protahuje se často až do června. Jikry vytírá zavalitější samice v dlouhých, širokých shlucích a upevňuje je na kameny, ponořené větve a kořeny nebo vodní rostlinstvo. Většina okounů se vytírá obvykle v noci. Okouni vážící čtvrt kg vytírají 20 000 – 30 000 jiker, vzrostlé jikernačy přes 100 000 jiker. Jikry okouna mají hodně škůdců jak mezi rybami, tak i ptáky, ale jsou vytřeny v tak velkém množství, že v příznivém prostředí se z nich vyvinou miliony plůdků, ubírajícího ušlechtilým rybám potravu. Maso okounů je lístkovité a velmi chutné, velmi podobné masu candáta, hlavně u větších kusů. Při čištění okouna je nutné se obrnit trpělivostí, jelikož šupiny velmi dobře drží v kůži (je dobré nejdříve šupiny okouna krátce opatrně polít vřelou vodou), pokud kůži neradi, není nutno okouna oškrabávat, kůži i s šupinami lehce odstraníme po tepelné úpravě. Nutné je také dbát na opatrnost před popícháním o ostré ostny a skřele.  Nejčastějšími způsoby přípravy jsou vaření ve slané vodě, pečení na másle a kmínu, malí okounci jsou výteční naložení s cibulí a zalití vřelým, kořeněným octem po dobu několika dnů, kostičky změknou a máme tak skvělý základ do rybího salátu.

Rybí salát podle Oty Pavla
Okounky očistíme, zbavíme hlaviček, vypereme a skládáme do nádoby. Vydatně prosolujeme, porce musí být pod vodou, rybičky vodu pustí, jinak musíme vodu dolít. Takto prosolené ponecháme tři dny, potom vypereme, naskládáme do nádob, zalijeme na tři dny neředěným octem. Po třech dnech se okounci znovu vyperou, naskládají do nádob, prokládají cibulí krájenou na kolečka či proužky, nakládanou okurkou a zalijí lákem:
1 díl octa, dva a čtvrt dílu vody, lžíce soli, pár lístků bobkového listu, několik kuliček pepře a nového koření.Necháme přejít varem, odstavíme a necháme úplně vychladnout.

Jak na filety z okouna