Siven americký

(Salvelinus fontinalis)

V zimních měsících se v našem rybníku při lovu na dírkách společně se pstruhem duhovým můžeme sporadicky setkat i s další lososovitou rybou, se Sivenem americkým a stejně jako u pstruha duhového se jedná o nepůvodní druh. Jeho původní domovinou jsou severoamerická jezera a chladnější, kyslíkem bohaté prameništní úseky potoků. Hřbet má olivově zelený, mramorovaný světlejšími proužky, boky světlejší až stříbrné, břicho načervenalé, oranžové nebo šedočerné. Na bocích jsou žluté skvrny a červené tečky na bílém podkladu. Prsní, břišní a řitní ploutve jsou začervenalé neb oranžové, obroubené sytě bílým a černým proužkem.V přirozeném prostředí horských potoků, kde je siven uměle vysazen a vyskytuje se společně s pstruhem obecným, může docházet ke vzniku kříženců, obě ryby jsou ve tření ve stejnou dobu.

Kříženec, nazývaný tygrovitou rybou, má po celém těle význačnou žlutohnědou meandrovitou kresbu na olivovém podkladě. Barevné skvrny však chybějí a je neplodný. Stejně jako u pstruha duhového se provádí u Sivena amerického v našich podmínkách umělý odchov, dnes hlavně pro komerční využití v gastronomii a pro sportovní rybolov. Velkou výhodou sivena je vysoká schopnost přežívat ve velmi kyselých vodách, u nás se mu docela dobře daří v přítocích řeky Svitavy v Moravském krasu i ve Svitavě samotné a hlavně k kyselých podhorských potůčcích v pohraničí. Dokáže také přežít ve vodách velmi chudých na potravu, ovšem za cenu minimálních ročních přírůstků. Siven americký je krásnou sportovní rybou a kusy, které v našem rybníku přežijí do jarních měsíců jsou vždy vítanou změnou na háčku.

SIVEN ALPSKÝ (Salvelinus alpinus)

Žije v alpských, ale i severských, anglických a skotských jezerech, ojediněle i ve vysokohorských potocích. Nazývá se také siven jezerní. Podle živnosti prostředí a patrně i prostornosti dorůstá siven alpský 15 – 80 cm délky a váhy 0,25 až několik kilogramů. Rozlišovacím znakem od příbuzného sivena potočního je ploténka radličné kosti, která má zakulacený tvar (u potočního vybíhá hrotem) a dlouhé zuby, zpět zahnuté (potoční krátké, nepravidelně rozhozené). Ocasní ploutev je hluboce vykrojená. Pokusy zavést ho i do našich vod jsou podle archiválních nálezů pozoruhodně starého data. Roku 1581 vysazováni podle zpráv na Telečsku do potoka mezi rybníky, trvale se však sivena alpského do našich vod vysadit nepodařilo.
Siven „ausseerlandský“ je charakteristický svým světle růžovým masem, které získává díky zvláštnímu jezernímu planktonu v jezerech Altausseersee, Grundlsee a Toplitzsee. A protože miluje chladné vody, výborně se vypořádal s drsným podnebím oblasti mezi Loserem a Dachsteinem.

Maso sivena dodá našemu tělu vysoce hodnotné bílkoviny, je lehce stravitelný a obsahuje velké množství mnohonásobně nenasycených mastných kyselin. Jeho mastné kyseliny řady Omega 3 působí příznivě při zánětlivých onemocněních, snižují riziko rakoviny a kožních chorob a navíc chrání organizmus před arteriosklerózou. Maso sivena je rovněž bohaté na draslík, vitamíny skupiny B, A a D, z nichž poslední dva jsou důležité pro zdravou pokožku a pevné kosti.  V gastronomických zařízeních nebo také přímo v jednotlivých rybářských podnicích se připravuje čerstvý na mnohý způsob. Zušlechťuje se také tím, že se udí v udírnách na bukové dřevo a takto vyuzená ryba se pak podává při slavnostních příležitostech.

Siven alpský s omáčkou ze sektu, ragů z červené čočky a zeleninou
4 ks filet Sivena, sůl, pepř, olej, máslo
Sivena vyfiletujeme, osolíme, opepříme a kůží dolů opečeme z každé strany dozlatova. Zjemníme máslem. Opékáme jen krátce, aby ryba zůstala sklovitá.       
Omáčka 
drůbeží vývar2 dl, sekt2 dl, smetana2 dl, bílý vinný ocet1 lžíce, šalotka2 ks, máslo 50 g, sůl, pepř, sekaná petrželka
Na másle orestujeme najemno krájenou šalotku, zalijeme vývarem, smetanou a svaříme na polovinu. Přilijeme šampaňské a umixujeme hladký krém. Svaříme do hustší konzistence, osolíme,  opepříme a přidáme sekanou petrželku.
Ragů z červené čočky
červená čočka 200 g, šalotka 2 ks, 1 malá mrkev, 2 stonky řapíkatého celeru, 1 dcl zeleninového vývaru, máslo 80 g, olivový olej, sůl, pepř, pažitka
Červenou čočku namočíme ve vodě, necháme nabobtnat a scedíme. Zeleninu nakrájíme na jemno a na oleji lehce orestujeme, přidáme čočku, vývar a svaříme na polovinu. Zjemníme máslem, dochutíme solí, pepřem a bylinkami.
Ragů naklademe na talíř, přelijeme omáčkou a doprostřed posadíme opečeného sivena. Podáváme s bílým vínem - pochopitelně moravským.