Jedinou čeledí z řádu ryb měkkoploutvých tlamatých (Hamploni) jsou v našich vodách štikovité ryby s jedním druhem, štikou obecnou. Celkové vzezření štiky prozrazuje urputného dravce. Zuby jsou upevněny na mezičelistních, patrových kostech a radličné kosti. Jemnými, hustě seskupenými zoubky je pokryta i kost jazylková a mohutné žaberní oblouky, opotřebované zuby se brzy nahrazují novými. Horní čelist je bezzubá. Šupiny štika nemá velké, mají protáhle oválný tvar, vstupují až na tváře a v kůži drží velmi pevně (při čištění ulovené štiky je dobré štiku krátce přelít vroucí vodou, šupiny se "naježí" a lépe se oškrabují). Postranní čáru má štika zřetelnou, mnohokrát přerušenou. Mimo to má štika dvě až tří pomocné postranní čáry. Ty sledují hlavní postranní čáru a jsou nepostradatelným detektorem spolu s čivnými kanálky na hlavě, poznatelnými podle velkých otvorů v kůži. Zachycují každé vlnění ryby pohybující se na blízku. Citlovost tohoto ústroje je tak jemná, že umožňuje i slepým štikám přesný výpad na kořist. Hřbetní ploutev posunutá dozadu až nad řitní ploutev tvoří spolu s ocasní ploutví účelný nástroj pro mohutný výpad štiky jediným mávnutím ocasu. Zbarvení štiky je velmi rozmanité a liší se jak podle prostředí, ve kterém štika žije a loví štiky, tak podle ročního období, štika dokáže skvěle využít přirozených schopností mimikry.
Štika je doma všude, kde má dostatek potravy a vhodných stanovišť. Stojí těsně pod hladinou mezi rostlinami, nejraději pod leknínovými listy a čeká. Pokud zpozoruje kořist, jemnými pohyby hřbetní ploutve srovná nepozorovaně tělo správným směrem a jakmile rybka dopluje štice na dosah, prudkým výpadem svého proudnicového těla rybku uchvátí. Základ její potravy jsou hlavně plotice, perlíni, tloušti, ale ryby s vysokým hřbetem, jako je cejn nebo karas, požírá pouze jako mladší jedince. Ve pstruhových vodách je schopna zlikvidovat spousty pstruhů. Ani s menším okounem nemá problém při polykání. Pokud je bída o rybky uchvátí i žábu, myš, krtka, užovku, malou kačenku a vše, co není příliš velké. Známý je kanibalismus mezi štikami, dravec tak likviduje konkurenci ve svém teritoriu. Malé rybky polyká rovnou, velké si nejprve pohybem těla a čelisti srovná, aby je mohla pozřít po hlavě. Větší kořist jí někdy trčí dlouho z tlamy, než je část kořisti strávena a uvolní místo pro zbytek. K zvětšení svého těla potřebuje štika přiměřené množství potravy, uvádí se asi 5 kg rybiček, aby jejich váha se zvětšila o 1 kg. Jedná se většinou o méněcenné plevelné druhy ryb, ubírající potravu a kyslík ušlechtilým rybám, štika je tedy nepostradatelným pomocníkem v dobrém využití všech kaprovitých vod. Na 1ha rybniční plochy je vhodné chovat 2 - štiky jsou pro udržení zdravé rybí populace a regulace plevelných ryb. Je ovšem potřeba si dobře rozmyslet sezonní chov pstruha duhového, tady dokáže štika způsobit nemalé škody jak konzumací, tak i "potrháním" lovených pstruhů.
Pohlavní dospělosti dosahují štiky při dobrém vzrůstu těla velmi brzy, samci obvykle o rok dříve nežli jikernačky. Vylíhlé rybičky, jsou jen 6 - 9 mm dlouhé a zachycují se na vodních rostlinách. Po strávení žloutkového váčku se začíná štička čile pohybovat a číhá podobně jako dospělá štika na drobnou potravu, malé korýšky, larvy hmyzu a brzy začíná lovit slabší soukmenovce i potěr jiných ryb. Jikernačky rostou mnohem rychleji než mlíčníci a kanibalismus je na denním pořádku. Ve vodách bohatých na drobné rybky postupuje růst štik rychle a do podzimu dosáhne plůdek až 35 cm délky a ½ – ¾ kg váhy a v každém dalším roce průměrně o 1 kg.
Význam štiky v našem rybářství je neobyčejně velký. Štika zhodnocuje ve svém chutném, sušším mase méněcenné druhy ryb. Připravuje se nejčastěji vařená, pečená na másle, na sardeli, s majonézou, na modro, na smetaně, chutná je v rosolu. Smažení její poměrně suché maso dobře nesnáší.
RECEPTÁŘ
Vařená štika
4 porce štiky, 1/4 l bílého vína, 20 g másla, celý pepř, sůl
Porce štiky osolíme. Do půl litru vody dáme koření, citrón nakrájený na kolečka, víno, několik minut povaříme a vložíme porce ryby. Potom zmírníme příkon tepla a zvolna vaříme 3 až 5 minut. Stáhneme z plotny a necháme štiku ještě čtvrt hodiny v horké vodě. Podáváme polité rozpuštěným máslem, ozdobené kolečky citronu. Vhodnou přílohou jsou vařené brambory.
Štika po ďábelsku
4 porce štiky, 100g másla, 50 g slaniny, lžíce hladké mouky, sladká mletá paprika, 1 feferonka, 1 kapie v oleji, citrón, zelená petržel, sůl
Porce štiky potřeme máslem, obalíme v mouce a sladké paprice. Do každé porce vložíme plátek slaniny a 1/4 feferonky. Sepneme jehlou a opečeme zprudka na másle po obou stranách. Podáváme s vařenými brambory, zdobíme proužky kapie a petrželkou.
Štika pečená na žampiónech
3 porce štiky po 250 g, 150 g žampiónů, olej, 30 g másla, citrón, hladká mouka, sůl
Porce štiky zakapeme citrónovou šťávou, obalíme v mouce a opečeme na rozpáleném oleji. Krátce opečené ryby srovnáme do pekáčku a zvolna dusíme do měkka. Do vypečené šťávy přidáme máslo a na plátky nakrájené žampióny. Podusíme do měkka. Porce ryb rozdělíme na talíře, obložíme podušenými žampióny, ryby přelijeme šťávou z hub a podáváme s vařenými brambory.
Štika v bílé omáčce
Štika, sůl, kořenová zelenina, 3 lžíce světlé máslové jíšky, mletý pepř, mleté nové koření, petrželka, 1/4 l kyselé smetany
Štiku nakrájíme na porce, vložíme je asi na 5 minut do horké osolené vody a necháme okapat. V litru vody uvaříme jemně krájenou zeleninu, propasírujeme ji zpět do vývaru, zahustíme jíškou, okořeníme a v této omáčce štiku uvaříme. Nakonec omáčku zjemníme kyselou smetanou a ochutíme jemně sekanou petrželkou. Podáváme s makaróny.
Štičí krokety
1 kg štiky, 2 rohlíky, 2 vejce, lžíce krupice, 1/2 dcl mléka, sůl, hladká mouka, mletá sladká paprika, olej
Štiku udusíme, zbavíme kůže a kostí a umeleme s rohlíky, přidáme mléko, vejce, krupici, sůl a vypracujeme těsto, ze kterého připravíme krokety, obalíme je v mouce smíchané s paprikou. Krokety pak pečeme v olejem vymaštěném pekáči za občasného otočení.
Štika s Nivou
Štika, na marinádu: 3 dcl bílého vína, 3 dcl vody, 2 dcl octa, lžička soli, po 50 g strouhané mrkve a petržele, 50 g nakrájené cibule, snítka estragonu, bobkový list, 10 pepřů, 2 hřebíčky, špetka tymiánu, kolečko citrónu, na omáčku: 100 g Nivy, lžíce ostré francouzské hořčice, lžíce rajského protlaku, 2 lžíce mléka, půl lžičky cukru, špetka pepře, sůl
Všechny suroviny na marinádu smícháme, 1/4 hodiny povaříme, vložíme štiku a na mírném ohni dusíme. Pak rybu vyndáme na mísu a zalijeme omáčkou. Omáčka : sýr rozmixujeme s mlékem, protlakem, hořčicí, solí, cukrem a pepřem. Pokrm podáváme vychlazený.
Štika v aspiku
500 g půlené štiky, 1 citrón, sůl, olej, pepř, kmín, 200 mll vinného octu, 300 g kořenové zeleniny, petrželka, divoké koření, 200 mll bílého vína, 8 menších šalotek, 3 plátky želatiny
Očištěnou štiku okořeníme a pokapeme citronem, zabalíme potravinářskou fólií a necháme 24 hodin marinovat v lednici. Nakrájíme kořenovou zeleninu a orestujeme na oleji. Do základu přidáme divoké koření a zalijeme octem a bílým vínem. Přivedeme k varu, odstavíme, vložíme namočenou želatinu a do vroucího vína s octem dáme štiku i s marinádou. Dále už nevaříme, jen přiklopíme pokličkou a necháme vychladnout. Štiku vložíme do formy zalijeme marinádou a necháme v lednici ztuhnout.